Apie silpnėjantį ledą informavo ugniagesiai ir tai patvirtina pirmieji registruoti įvykiai Utenos apskrityje

Utenoje sekmadienį vasario 7 dieną šalia Dauniškio ežero vyko Žiemos šventė – sportas, sveikata ir Užgavėnių linksmybės. Susirinkusiųjų laukė įvairios smagios pramogos, rungtys, žaidimai.

Utenos APGV komandos ugniagesiai gelbėtojai visus supažindino su saugaus elgesio ant ledo taisyklėmis. Gelbėtojai paaiškino žmonėms kaip suprasti, kada ledas yra tvirtas, kada galima ant jo lipti, ir kaip elgtis įlūžus žmogui. Uteniškiai turėjo progą stebėti, kaip gelbėtojai  gelbsti skęstantįjį ir traukia jį iš vandens. Dauniškio ežere buvo išpjauta eketė, kurioje ugniagesys gelbėtojas vaizdavo skęstantįjį. Gelbėtojai pademonstravo kaip narų rogių pagalba operatyviai skęstantysis iškeliamas iš vandens  ir gabenamas į krantą. Po parodomosios ugniagesių gelbėjimo programos, išpjauta eketė puikiai tiko ledinių maudynių mėgėjams, kuriems vanduo buvo visiškai nešaltas.

Na, o ugniagesiai gelbėtoji visus įspėja, kad dėl atšilusio oro ledas ant vandens telkinių darosi korėtas, o tai įspėjamasis požymis, kad lipti ant ledo darosi nesaugu. 

Kiekvieną žiemą, daugelis žvejų, negali be žūklės, kiti be pramogų, čiuožinėjimo ant ledo. Ledo stiprumas ir stabilumas gali dramatiškai pasikeisti, net per kelias valandas,  priklausomai nuo oro temperatūros, kritulių, vėjo ir saulės poveikio. Kuo daugiau vienu metu veikia faktorių, tuo didėja rizika įlūžti.  Vaikščioti plonu ledu – tas pats kas peilio ašmenimis: tik pastatysi koją ne ten, kur reikia, ir atsidursi po ledu. Korėtas ir porėtas ledas rodo, kad ledo įrimo procesas yra pažengęs.

Esant tokiai ledo būsenai, ledo spalva dažnai būna pilka arba net juoda. Tokia spalva atsiranda dėl vandens, kuris įsigeria į ledo struktūrą. Lipti ant pilkos ar  juodos spalvos ledo reikia vengti, nes toks ledas neatlaiko jokios svorio apkrovos. Patižęs sniegas ant tokio ledo – pavojaus ženklas. Toks požymis rodo, kad po tokiu sniegu ledas nėra tinkamai sušalęs ir pavojingas.

Ugniagesiai gelbėtojai sako, jog lipdami ant ledo turite prisiminti elementarias taisykles:

1. Ledas laikomas tvirtu, jeigu jo storis yra daugiau kaip 7 cm. Toks ledas jau išlaiko žmogų.

2. Eiti žmonių grupei per ledą galima, kai ledo storis ne mažesnis kaip 15 cm, o atstumas tarp žmonių 5–6 metrai;

3. Tvirtas ledas visada turi mėlyną arba žalią atspalvį, o matinės baltos spalvos arba geltono atspalvio ledas yra netvirtas;

4.  Trapus, plonas ledas būna tose vietose, kur jame įšalusios medžių šakos, taip pat arti krūmų, medžių, nendrių;

5. Prieš einant ant ledo, reikia apsidairyti, ar arti nėra praminto takelio, paliktų pėdų. Jeigu yra, eiti jomis, nes tai išbandytas kelias. Į krantą grįžti tuo keliu, kuriuo ateita;

6. Einant ledu, reikia turėti tvirtą lazdą ir ja tikrinti ledo stiprumą. Jeigu ledą sudavus lazda ant jo pasirodo vanduo, nedelsiant grįžti į krantą;

7. Eiti ledu geriau čiuožiant, neatitraukiant kojų nuo ledo;

8. Ledas labai pavojingas atodrėkių metu.

Tai, kad lipdami ant ledo turime laikytis saugos taisyklių byloja įvykiai. Vasario 5-tos vakare Luodžio ežere, šalia Žagarinės kaimo (Ignalinos raj., Dūkšto seniūnija) ugniagesių pastangomis iškeltas nuskendusio žmogaus kūnas. Jį aptiko į nelaimės vietą nuvykę Visagino PGV narai.  Skenduolis aptiktas plūduriuojantis 500 m nuo kranto atstumu ant vandens paviršiaus ledo properšoje.  Tai pirmoji  netvirto ledo auka Utenos apskrityje  šiais metais.

Vasario 7 dieną 19.38 val. iš Bendrojo pagalbos centro buvo gautas pranešimas, kad Anykščių rajono Viešintų seniūnijos Karūnių kaime tvenkinyje įlūžęs traktorius, jame sėdi žmogus. Atvykus Utenos PGV Anykščių PGT gelbėtojams, traktorius buvo įvažiavęs apie 3 m nuo kranto į tvenkinį ir apsemtas vandens iki pat kabinos. Traktoriaus kabinos viduje sėdėjo vyras. Pasitelkus ištraukiamąsias kopėčias vyriškis ištrauktas iš traktoriaus ir perduotas medikams apžiūrai. Traktorius iš vandens telkinio ištrauktas pirmadienį vasario 8 dieną Utenos APGV komandos narų ir Viešintų ugniagesių komandos pastangomis. Narai po vandeniu prie traktoriaus prikabino buksyravimo lyną ir  automobilinės gervės pagalba traktorius buvo ištemptas į krantą.

Oro temperatūra dienomis yra teigiama, ledas dėl to yra gerokai suplonėjęs, bet vis dar atsiranda drąsuolių lipančių ant vandens telkinių žvejoti, kuriuos neretai tenka gelbėti skęstančius arba traukti nuskendusius.Prieš lipdami ant ledo visada įsitikinkite jo tvirtumu, gal tai išgelbės jūsų ar artimųjų gyvybę.

Kiti įvykiai

Vasario 6 dieną šeštadienį 13.18 val. Bendrasis pagalbos centras pranešė, kad Utenos rajono Vyžuonų seniūnijos Kauliniškio kaime dega rūkykla. Atvykus Utenos APGV budinčios pamainos ugniagesiams gelbėtojams medinė rūkykla buvo jau užgesinta pačių gyventojų jėgomis. Gaisro metu sudegė stogas, apdegė rūkyklos sienos. Gaisro priežastis – krosnių ir židinių įrengimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimas.

Tą pačią dieną 19.30 val. Anykščių rajono Skiemonių seniūnijos Gečionių kaimo Gečionių gatvėje degė pirtis. Utenos APGV Anykščių PGT ugniagesiams atvykus į gaisro vietą, iš medinės karkasinės pirties rūko dūmai, palėpėje degė medinis iš lentų sukaltas pirties vėdinimo ortakis. Gaisro metu išdegė ir buvo išardyta 1 m² prie krosnies buvusios sienos, 2 m² medinių lubų.

Paskelbė Ignalinietis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *